LOKALNY PUNKT WIDZENIA
__________________________
TWÓRCA PROJEKTU
ORGANIZATOR DZIAŁAŃ
__________________________
PARTNERSTWO MEDIALNE
__________________________

WSPÓŁPRACA

klub sportowy

dom kultury

Nowe Siekierki

szkoła podstawowa nr 3

przy ul. Gościniec 12

Sklep Firmowy
(przy ul. Grupy AK "Północ" 4)

Łakocie bez kalorii
(przy ul. Bartyckiej 115)

Szkoła Tańca__________________________

PROJEKT WSPÓŁFINANSUJE

Siekierkowska historia – PAMIĘTAJMY!

tablica23 sierpnia 1944 r. na rozkaz oddziału SS, stacjonującego w budynku szkoły na Siekierkach, na boisku szkolnym stawiło się 126 mężczyzn (według listy sporządzonej przez panią Joannę Grzelec). Z zeznań złożonych przez Kazimierza Sergiusza Ceglarka i Michała Roszczyka wynika, że 23 sierpnia zamordowano w ruinach Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych blisko 100 mężczyzn z Siekierek, a dwa dni później kolejnych 60. Była to część niemieckiego planu eksterminacji ludności cywilnej Warszawy. Zaadoptowano do tego południowe skrzydło kompleksu gmachów przedwojennego GISZ-u. Egzekucje trwały do końca powstania. Po wojnie w piwnicach GISZ-u odnaleziono 5.578 kilogramów ludzkich prochów. Udało się ustalić nazwiska jedynie nieco ponad 30 zamordowanych.
___________________________________________________________________________________________

Siekierki w czasie II wojny światowej były spalone dwukrotnie. Na samym początku, we wrześniu 1939 roku, gdy wojsko niemieckie zajmowało Warszawę, spalono jednie część tzw. Siekierek Małych, czyli od strony Antoniewskiej do tego miejsca, gdzie dziś wznosi się wiadukt Trasy Siekierkowskiej. Potem, w czasie Powstania Warszawskiego, 24 sierpnia 1944 r. Siekierki spalono po raz drugi, tyle że bardziej skrupulatnie. Ocalało tylko kilka murowanych domów i budynek szkoły przy Gościńcu. Po wojnie mieszkańcy w większości wracali do samotnie stojących kominów.

źródło: „Korzenie Siekierek”

W czwartek 24 sierpnia 2017 r. o godz. 18.00 w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach zostanie odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych mieszkańców Siekierek i Augustówki w latach 1939-1945. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkowa w przedsionku kościoła.