LOKALNY PUNKT WIDZENIA
__________________________
TWÓRCA PROJEKTU
ORGANIZATOR DZIAŁAŃ
__________________________
PARTNERSTWO MEDIALNE
__________________________

WSPÓŁPRACA

klub sportowy

dom kultury

Nowe Siekierki

szkoła podstawowa nr 3

przy ul. Gościniec 12

Sklep Firmowy
(przy ul. Grupy AK "Północ" 4)

Łakocie bez kalorii
(przy ul. Bartyckiej 115)

Szkoła Tańca__________________________

PROJEKT WSPÓŁFINANSUJE

Siekierczanie PAMIĘTAJĄ

Siekierczanie PAMIĘTAJĄ

26 sierpnia, w niedzielne popołudnie, już po raz czwarty miłośnicy Siekierek spotkali się na kolejnej odsłonie z cyklu ”KORZENIE SIEKIEREK… DAWNO, DAWNO TEMU”. Tym razem gościnny DK DOROŻKARNIA otworzył nam swoją główną (reprezentacyjną) salę, która z pełną funkcjonalnością i dostojnością przyjęła gości spotkania pt. ”…ZA KAŻDY KAMIEŃ TWÓJ, STOLICO…”, którego tematem było POWSTANIE WARSZAWSKIE we wspomnieniach uczestników, historii i filmie.

Po dwóch słowach ogólnego powitania, skierowanego do debiutujących gości, a także stałych „reAKTYWACYJNYCH bywalców Pani Renata Wardecka przypomniała/przedstawiła program tego patriotycznego popołudnia. Na początek spotkania zaplanowana została emisja filmu dokumentalnego reż. Andrzeja Sapija pt. „Siedem dni do powstania”. Po dwudziestu minutach ekranowej relacji Pana Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyszedł czas na specjalnego gościa. Zaproszenie do udziału w tym siekierkowskim spotkaniu przyjęła Pani Jolanta Zawadzka-Kolczyńska – żołnierz AK, łączniczka, pseudonim „Klara” (6 kompania „Jeremiego”, zgrupowanie AK „Chrobry II”), która przez cały okres powstania przenosiła meldunki, m. in. do gen. Bora-Komorowskiego.

Pani Jolanta z wielką ciekawością i dokładnością przypomniała swoje powstańcze losy sprzed 68 lat. Uczyniła to z ogromnie żywym zaangażowaniem, pobudzając tym samym obecnych gości do zadawania pytań. Ten patriotyczny dialog sprawił, że ośmieleni Siekierczanie zaczęli przywoływać swoje rodzinne wspomnienia i historie z wojennego okresu. I pewnie tym dyskusjom nie byłoby końca i nie szkoda by czasu, ale w programie był jeszcze jeden filmowy dokument  reż. Andrzeja Sapija pt. „Powstanie Warszawskie 1944 sześćdziesiąt lat później”.  Po blisko godzinnej projekcji przybyli goście żywo jeszcze i z przejęciem komentowali heroiczny czyn żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i mieszkańców stolicy sprzed 68 lat obiecując tym samym, że chcą mówić i dzielić się swoim lokalnym patriotyzmem, a najdoskonalszą ku temu okazją będzie niedzielne popołudnie 23 września na kiedy to zaplanowane zostało kolejne siekierkowskie spotkanie będące niejako kontynuacją wojennej tematyki. Obecność – na niedzielnym spotkaniu – blisko 40 osób (szczególnie tych które zagościły po raz pierwszy) bardzo cieszy i daje (nam/organizatorom) nadzieję, że wytrwałe dążenie do ożywczej aktywizacji Siekierczan przyniesie z czasem wymarzony efekt.

Organizatorzy Spotkania serdecznie dziękują Fundacji Filmowej AK i Domowi Spotkań z Historią za udostępnienie materiałów filmowych, a także Radiu KAMPUS i firmie ”ELART” za dokumentację dźwiękową i filmową tego spotkania, która za niebawem (po technicznej obróbce) zostanie zaprezentowana.